Väike-Maarja Avalik Internetipunkt ajaloost

Väike-Maarja avaliku internetipunkti rajamisest ja algusaastatest kirjutab kauaaegne AIP-i töötaja Reet Kõiv:

„1997. aasta kevadel oli Väike-Maarja vallavanemal Sven Kesleril mõte tuua Internet avalikku kasutusse. Palju näinud inimesena sai ta aru, mis võimalused see vallakodanikele kaasa toob. Kui suvel ilmus Avatud Eesti Fondi konkursikuulutus AIP-ide loomiseks, siis soovitas Kesler meil st. Õppekeskusel sellega tegelema hakata. Meie raamatukogu oli juba avalikus kasutuses eeskätt Väike-Maarja Põllumeeste Seltsi Teabetoana, samuti kursuste ja volikogu istungite paigana. Mart Lepik hakkaski projekti kirjutama ja viis selle Urmas Reinartile tehnilise osa tegemiseks. Paraku oli viljalõikusaeg ja Mardil ainult vihmased päevad priid. Üritasin siis vähemalt sidemees olla Arvo Vallaotsa (projekti juht) ja teiste vahel. Vili sai lõigatud ja 2. sept. kella üheks kihutas Mart Tallinna, et töö AEF-le üle anda, mille Anu Jänes oli öösel tõlkinud. 3. oktoobril otsustas AEF-i Nõukogu luua Eestisse 27 AIP-i, sealhulgas ka meile ja Tamsallu. Eraldati 150000 krooni stipendiumi, millele lisasid oma osa Väike-Maarja Põllumeeste Selts, Õppekeskus ja Vallavalitsus.

Algas intensiivne ja huvitav periood AIP-i tegelikuks loomiseks, samas ka töötajate koolituseks. Oma panuse andsid paljud inimesed, aga Urmas Reinart puhus sellele hinge sisse. Pidulik avamine toimus 15. detsembril 1997. Kolm esimest külastajat on "logiraamatus" Helge Alt, Kristiina Albi, Andy Tilk. Kell kolm päeval on esimese arvuti taha istunud 5. kl poiss Erkki Lepp (sai kohe hüüdnime professor). Abituriendid Veiko Kanistik ja Martin Paas töötasid infotöötajatena. Algasid ka mitmed kursused, kuhu esimese ja teisena on registreeritud Airi Einsalu ja Maime Part. Kuna olime esimesed, pidime paljutki esimest korda tegema ja meilt õpiti. Ühe näitena olime esimesed eakatele arvutikursuste korraldamisel.

2000. aastal otsustati, et raamatukogu ja AIP kolivad Väike-Maarja seltsimajast - avaramasse Lõuna 10 aadressil tegutsevasse lasteaia A-korpuse praegu kasutamata I korruse ruumidesse. Koostati projekt, mis nägi ette eraldi sissepääsuga arvutisalongi (avalik internetipunkt), millel on raamatukoguga hoonesisene ühendus. Ehitustöödega on alustanud ehitusfirma AS ANTAARES.

2001. aastal kingiti Eesti riigi arvutiseerimisprojekti "Vaata maailma" raames kaks arvutit Väike-Maarja internetipunktile. "Vaata maailma" käigus korraldati ka mitmeid arvutikoolitusi, millest esimesed olid suunatud vanematele arvutihuvilistele, kelle vanus näiteks esimesel koolitusel küündis üle 70 eluaasta. Üks sealsetest lõpetajatest, Helene Roos saatis pärast koolituse lõppu AIP-ile tänuluuletuse.

2004. aasta alguseks olid kõik algusaegade arvutid valla poolt välja vahetud. Kuna meie külastajad on valdavalt heaperemehelikud, siis mõned arvutid töötavad edasi vähem intensiivsetes kohades. Lisaks tulid AIP-i esimesed ID-kaardi lugejad. Enam ei ole arvuti aegasid nii raske saada, kui alguse poole, sest jõudsalt on kasvanud ka koduarvutite hulk. Ja kuigi algsed püsikliendid sattuvad siia harvemini, siis uusi kasutajaid on siiski palju. Meie külastajate enamus jääb 15-29 eluaasta vahemikku, õpilased - kuuendikud, seitsmendikud ja tiba vanemad ning nooremad on meie igapäevased kunded."
aip-logo2008. aastal jäi kauaaegne infotöötaja Reet Kõiv puhkusele ning AIP-i juhtimise võttis üle äsja Väike-Maarja Õppekeskuse arvutiteeninduse eriala lõpetanud Marit Uigru.

2015. aastaks on viis arvutit kuuest välja vahetatud ning uuendatud tarkvara. Lisaks on võimalik kasutada kõrvaklappe ning ID-kaardi lugejat.

Väike-Maarja AIP olnud praktikakohaks Väike-Maarja Õppekeskuses arvutiteeninduse erialal õppijatele, kes omandatud oskusi on rakendanud AIP-i, raamatukogu, noortekeskuse ja lasteaia arvutite hooldamisel. Praktikandid on koostanud kuulutusi ning aidanud ürituste läbiviimisel. HTML -koodi kasutades on koostatud lastele AIP-is kasutamiseks veebi-viktoriin.

Tänased AIP-i külastajad loevad internetis ajalehti, teevad tehinguid internetipangas või tutvuvad töökuulutustega. Nooremad AIP-i kasutajad teevad arvutis koolitöid, külastavad suhtlusportaale, kuulavad muusikat või mängivad arvutimänge. Järjest enam satuvad AIP-i eelkooliealised lapsed, kel kirjutamine-lugemine veel konarlik, ent arvutioskused olemas.

Väike-Maarja Avalik Internetipunkt

 

 

 

 

 

 

Valla juhtivais peades see mõtteke võrsus:
Teha eakaile arendav arvutikoolitus!
Meid peagi sai seitse, keda leiate siit
ärevalt klikkamas tujukat hiirt.

Kuus krapsakat daami, üks joviaalne mees
on ootevalmilt ekraanide ees.
Naiste keskmine iga on seitse korda kümme!
Nad vist proovivad arvutis oma peigmeheõnne?

Aga Heli ja Reet, see on kvalikteetrakend
Interneti meil aitavad avada akent.
Õpi selgeks ikoonid ja klahvid ja nupud -
no kas kõik see kõrvade vahele kukub?!

Aga ikka nad akendes suunavad meid,
Et millal on YES ja millal OK.
Nii me arvutitarkustest mõndagi näinud,
mõne minuti jooksul Ameerikas käinud.

Nüüd kursus on läbi ja tunnistus käes.
Kes meist peigmehe leidis, eks seda näe!
Peab mainima- asi ei olegi hull!
Kas just targemaks saime, aga nooremaks küll!

Hele Roos
JSN Dome is designed by JoomlaShine.com